8 Ocak 2019 admin

Pantone 2019 Rengi

Herkese merhaba.

Yeni yılın ilk yazısında karşınıza, Global renk otoritesi Pantone Renkler Enstitüsü’nün senenin trend rengi olarak belirlediği canlı mercan (Livin Coral); katalogdaki koduylaysa PANTONE 16-1546) rengiyle çıkıyoruz. Nedir bu Pantone Renkler Enstitüsü diyenler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse; Pantone, 20 yıldır Aralık ayı sonunda bir sonraki senenin trend rengini öngörerek dekorasyondan modaya, mücevherden mimari tasarıma pek çok alanda etkili bir renk sistemleri tedarikçisi. Yılın Rengi, küresel kültürümüzde yaşadığımız ruh halini yansıtan sembolik bir renk olarak tanımlanıyor.

 

2019’un Rengi Canlı Mercan!

Canlı Mercan, altın rengi alt tonunda bulunan, doğada ise iklim değişiklikleriyle birlikte hızla yok olan mercan resiflerinde bulunan bu renk. 2019 yılında sıkça birçok tasarım alanında karşımıza çıkmasını bekleyebileceğimiz bu rengin seçilme sebebi ise; genellikle olumsuz bir atmosfere sahip olan ve gittikçe daha da olumsuzlaşan sosyal medya ortamında insanların ihtiyaç duyduğu destek, bakım ve sevgiyi ifade edebileceği düşüncesi. Bunun yanında yok olmakta olan resiflere de dikkat çekilmesini sağladığı da söylenebilir!

 

Gelin beraber bu rengin hayatımıza nasıl bir giriş yapabileceğini inceleyelim;

1. Mekan Ve Mimari Tasarımda

Krem rengi, beyaz, turkuaz, bej gibi renklerle kolayca kombinlenebilen mercan rengini aslında bir süredir dekorasyonda görüyorduk. Yatak odalarında, yastıklarda, oturma odalarında dekoratif obje olarak ya da ev tekstili ürünlerinde mercan desenlere, mercan figürlere rastlıyorduk. Şimdi ise yepyeni renk vurgusuyla turuncunun, nar çiçeğinin ve somon renginin önüne geçmiş sayılabilir.

2. Moda Dünyasında

Özellikle yaz aylarında kullanmak için oldukça uygun bir renk olan canlı mercan büyük markalar tarafından şimdiden kullanılmaya başlandı. Fendi, Altuzarra, Maryam Nassir Zadeh gibi markalar bu rengin en güzel örneklerini 2019 trendleriyle harmanlayarak koleksiyonlarına kattılar.

3. İkili Uyum

Bu senenin ana rengi bolca belirtildiği gibi Canlı Mercan. Ancak Pantone 2019 da mercanla beraber karşımıza çıkması beklenen renklerden oluşan koca bir renk paleti de hazırladı. Hayatımızın birçok alanını biz farkında bile olmadan dahil olacak renklerden birkaçı şu şekilde: Burnt orange (yanık turuncu), mango mojito (mangolu mojito), soybean (soya fasulyesi), fiesta (şenlik).

Sürekli “çevrimiçi” olduğumuz bugünlerde, teknolojiye ayak uydurmak için verdiğimiz çaba kadar yavaşlamaya ve dönüp doğaya bakmaya da benzer oranda çaba harcıyoruz. Bir yandan hızlı, son teknolojik aletleri elimizden düşürmezken, diğer yandan el yapımı nesneler bize çekici geliyor. Bu iletişimdeyse renk bizim dünyamızla olan ilişkimizin en önemli araçlarından. Bu tezatlığa Pantone’nin yorumu olarak karşımıza çıkan ”Canlı Mercan”, oldukça doğru bir noktaya temas ediyor diye düşünüyoruz. Aslında bu sıcak renk, kendi gösterişini denizlerin derinliklerine saklayarak elde edilmesi zor ve çok hassas bir varlıkla özdeşleşmiş durumda, belki de bu doğal ve enerjik haliyle gördüğünüz anda hem gözümüze hem ruhumuza hitap edebiliyor.

 

Peki sizin en sevdiğiniz ya da 2019 yılında görmek istediğiniz trendler neler? Bize info@roas.com.tr adresimizden ulaşabilir, siz de projeleriniz için bizden yardım alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Hoşçakalın.

 

 

Duygu Damla Ayhan
Architect & Brand Manager

from ROAS Team

 

*Kaynakça: www.mimarizm.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir