LIVING LIGHT

 

Bitkilerin fotosentez yapmak için güneş ışığını kullandıklarını hepimiz biliyoruz. Bu şekilde ürettikleri organik bileşiklerin bir kısmı toprağa salınıyor ve doğal olarak meydana gelen bakteriler elektron ve protonları serbest bırakıyorlar. İşte bu elektronların akışı bizlere elektrik olarak geri dönüyor.

Bitkilerin Ürettiği Enerjiyi Elektriğe Dönüştüren Bir Aydınlatma

‘Living Light’

Hollandalı tasarımcı Ermi van Oers işte tamda bu döngüden yararlanmış. Tasarladığı ‘Living Light’ canlı bir bitkinin fotosentez sırasında doğal elektrik akımını üretmesi ve aydınlatma için gerekli olan enerjiyi sağlamasıyla ortaya çıkıyor. Ancak Living Light’da kullanılan enerji canlıdan elde edildiği için aydınlatmanın verimliliği de değişkenlik gösterebiliyor. Kısacası bitki ne kadar sağlıklıysa ürettiği enerjide o kadar fazla oluyor.

Tasarımcı: Ermi van Oers

Living Light  tasarımında cam bir tüpün içinde canlı bitki ve LED’lerle donatılmış. Birinin bitkinin yapraklarına dokunmasıyla LED’ler de yanmış oluyor.

Ermi Van Oers, sokak lambalarının ağaçlarla bağlantılı olabileceğini ve gelecekte ormanların enerji santrallerine dönüşebileceğini dile getirmiş.

Yani sürdürülebilir enerjiden bahsediyoruz. Son yıllarda sürdürülebilirlik ve bu yönde yapılan atılımlar yaşadığımız dünya için mutluluk verici.

İç Mimar Ceyda Karakaya – Roas Mimarlık

admin
Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir