fbpx
15 Mart 2018 admin

MINIMALIST EV DEKORASYONU

20. ve 21. yüzyılın en önemli mimarı akımlarından biri olan Modernizm, kendini her alanda göstermeye ve günümüzün en yaygın trendlerinden biri olmaya devam ediyor. Sadece ev dekorasyonunda değil moda, aksesuar, teknoloji gibi her alanda minimalizm olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Peki nedir bu Minimalizm?

Sadeliği ve nesnelliği ortaya çıkaran bir akım diyebiliriz. Minimalist tasarımlar ise sadeliğin, şıklığın ve fonksiyonelliğin birleşiminden ortaya çıkıyor. Son yıllarda ev dekorasyonunda da sıkça görüyoruz. Zamansız bir tasarım anlayışı olması belkide en önemli tercih sebeplerinden. Eğer evinizin dekorasyonunda değişiklik arıyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazımızın size yardımcı olmasını umuyoruz.

Minimalist Düşünün…

Evinizi dekora etmeye başlamadan önce aklınızda net bir fikir olsun. İçinde yaşayacağınız yerin aslında sizi yansıttığını unutmayın. Bir trende uyum sağlamak adına yapılacak şeyler sizi mutlu etmez buda yaşadığınız ortama yansıyacaktır. Eğer karmaşıklığın yorduğunu düşünenlerden ve düzeni sevenlerdenseniz evinizin dekorunda ihtiyacınız olan şey Minimalizm.

Less is More / Az Çoktur – Mies van Der Rohe

Aslında yapmanız gereken şey çok basit, evinizi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde dekora etmeniz yeterli. Minimalist tasarımlarda, renk seçimi de oldukça önemlidir. Tahmin edildiği gibi siyah, beyaz, gri ve krem, beyaz, bej birlikteliği en çok karşımıza çıkanlardan. Aksi düşünülse de evinizde kullanacağınız ürünleri vurgulamanın en etkili yoludur aslında tercihi sade tonlardan yana kullanmak. Yine de sadece bu tonları kullanmak evinize soğuk bir hava katabilir bu nedenle az renkte karar kılıp dekorasyonu renklendirmenizde fayda var. Böylece daha keyifli ve sıcak bir ortam elde edersiniz.

Minimalist dekorasyonda en önemli şey az eşya kullanmaktır.
  • Kullanılacak ürünlerin görsel bütünlüğü ve birbirleri arasındaki dengede çok önemlidir. Tabii ki seçimlerinizi bu doğrultuda yapmalısınız.
  • Mobilya seçimlerinizde ise farklı malzeme seçimlerinden uzak durmanızı öneririm. 1 veya 2 farklı malzemenin bir araya gelmesi sizi her zaman karmaşadan uzak tutacaktır.
  • Ayrıca minimal ev dekorasyonunda ahşap en vazgeçilmez malzeme seçimidir. Özellikle koyu tonlardan uzak durarak, açık tonlarda olan ahşap seçiminde bulunmanız evinize daha sıcak bir hava katacaktır. (Meşe,Teak vs.)

Sonunda çıkan sonucun sade, keyifli ve kullanışlı olması en önemlisidir. Hayal ettiğiniz eve biran önce kavuşmanız dileğiyle…

ROAS Architecture Design